طراحی موزه

1 – 1 تعريف موزه:

موزه از واژه «موزين» (Mousein) به معناي مكان زندگي «موز» (Mouse)، الهه هنر و صنايع» در اساطير يونان باستان، اخذ شده‌است و در زبان انگليسي، تلفظ «ميوزيوم» (Museum) و در زبان فرانسه، «موزه» (MUS E) را به خود گرفته است. واژه موزه در حدود سال 1290 ه.ش به زبان فارسي راه يافته و امروز افزون بر لغت موزه از لغاتي همچون «تماشاگه» و «گنجينه» نيز استفاده مي‌كنند.

(همتی ، امین،1385)

1-2 تعريف محتوايي موزه:

تاكنون هيچ تعريف تئوري جامعي براي اين كه مشخص كند موزه چگونه مكاني است ارايه نشده است، البته اين بدان معنا نيست كه هيچ درك صحيحي از اين که موزه چيست وجود نداشته باشد زيرا موزه‌هايي كه ساخته شده‌است و طرح‌هايي كه به وسيله طراحان مختلف عرضه شده است هر كدام خود گوياي اين مطلب است كه موزه نمي‌تواند بدون تعريف خاصي كه البته به‌طور جامع در مورد كليه موزه‌ها صادق باشد، به وجود آيد و ضمناً هر موزه‌اي بايد شكل خاص خود را يافته و در دسترس عموم قرار گيرد.(کتاب موزه.ترجمه:طالبیان.اتشی)

1 – 3 تعريف لغوي موزه:

ريشه كلمه موزه از آرزو و خواست‌هاي انسان‌هاي اوليه براي حفاظت از هويت فرهنگي، بهره‌برداري اجتماعي، سياسي و اقتصادي و پي‌جويي علم آمده است.

موزه يا موزيم يا آثار خانه، به مكان خاصي كه در آن مجموعه‌هاي بزرگ و ارزشمند از آثار باستاني، صنعتي و اشياء گرانبها را به معرض نمايش مي‌گذارد، گفته مي‌شود. )لغت نامه دهخدا)

«شوراي بين‌المللي موزه» كه زير نظر يونسكو فعاليت مي‌كند در بندهاي سه و چهار اساسنامه خود موزه را اين گونه تعريف كرده‌است: «موزه مؤسسه‌اي است دايمي و بدون هدف مادي كه درهاي آن به روي همگان باز است و در خدمت جامعه و پيشرفت آن فعاليت مي‌كند. هدف موزه‌ها، تحقق در آثار و شواهد به جاي مانده انسان و محيط زيست او، گردآوري آثار، حفظ و بهره‌وري معنوي و ايجاد ارتباط بين آثار، به ويژه به نمايش گذاردن آنها به منظور بررسي و بهره معنوي است.

از نظر انجمن موزه‌هاي بريتانيا: موزه نهادي است كه با هدف منفعت عمومي به گردآوري، مستندسازي، نگهداري، نمايش و تفسير اشياء و اطلاعات مرتبط با آنها مي‌پردازد.(کتاب موزه.ترجمه:طالبیان.اتشی)

كلمه موزه را از واژه يوناني (Mousein) گرفته‌اند كه نام تپه‌اي در آتن بوده است كه در آن عبادتگاهي براي موزها كه نه الهه هنر و صنعت بوده‌اند، ساخته شده‌بود.

موزه (Mousee) تلفظ فرانسوي اين واژه و موزيم (Museum) تلفظ انگليسي آن است. از حدود سال 1290 هجري قمري اين كلمه با تلفظ فرانسوي آن در ايران رايج شده ولي در افغانستان، شكل انگليسي واژه (موزيم) رايج است.

طراحی موزه:

برای طراحی موزه ابتدا تعدادی کانسبت خدمت استاد ارایه گردید .که برای طراحی این کانسبت ها ابتدا بخش های مختلف رساله مطالعه گردید .سپس بعد از مطالعه فصل های مختلف رساله اتد اولیه طرح ها زده شد .

سپس بعد از کرکسیون بااستاد ومشورت بااستاد راهنما وارایه مطالب مورد نیاز از فصل های رساله از میان کانسبت ها مناسب ترین کانسبت انتخاب گردید وسپس بقیه مراحل طراحی پله پله روی طرح انجام شد .

                                                         

برای دریافت کامل مقاله به همراه فایل word  و فهرست مطالب، روی دکمه زیر کلیک کنید.

 رمز فایل : civilika.ir                 تعداد صفحات : 71 صفحه

 

فهرست مطالب

فصل اول:شناخت موضوع

1 – 1 تعريف موزه:

1 – 3 تعريف لغوي موزه:

2-1 خلاصه‌اي از تاریخ موزه در جهان

2-2  پیدایش موزه در ایران

فصل دوم :نمونه موردی موزه ها

3-1   نام پروژه:                 موزه یهود

بررسی موزه ی یهود:

3-2   نام پروژه:           موزه گوگنهایم

3-3  نام پروژه:                موزه هنرهای معاصر

3-4  نام پروژه:            موزه ملی ایران باستان

موزه ملی ایران

موزه ایران باستان

بخش پیش ازتاریخ

دوره ی تاریخی

بررسی موزه ملی ایران باستان :

3-5  نام پروژه:            موزه هنر میلواکی

برداشت شخصی از موزه ها:

فصل سوم: استاندارد ها وضوابط عرصه های موزه :

مقدمه :

کاربران (استفاده کنندگان) :

عرصه بندی کل مجموعه :

عرصه معرفی

گالری:

کتابخانه

آمفی تئاتر

اداری:

پژوهشی:

آموزشی:

انبار:

پارکینگ وتاسیسات:

نکاتی در باب معماری موزه:

فصل چهارم :  شناخت محیط و بستر طرح

موقعيت عمومي استان لرستان

اقليم استان لرستان

ناحيه خشك و سرد كوهستاني

ناحيه نيمه خشك و معتدل مركزي

ناحيه گرم و خشك جنوبي

بارش

دما

باد

شهرستان دورود (پایتخت طبیعت ایران)

سابقه تاريخي شهر دورود

موقعيت و جمعيت شهر دورود

مشخصات و ویژگی های اقليم سرد

بافت شهري

فصل پنجم :روند طراحی

دلایل انتخاب این حجم:

منابع: